Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. W Nowy Rok 1919 Murowana Goślina przyłączyła się do Powstania. Goślińczycy zasilili szeregi oddziałów walczących w Powstaniu. Trzech z nich zginęło w walkach: Witold Ciężki, Antoni Maluśki, Józef Skowroński. Pamięć Ich i wielu innych, którzy oddali swoje życie za wolność i przynależność do Polski czcimy pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Od ubiegłego roku rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzimy jako święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Zastępca Burmistrza Radosław Szpot wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym wspomniał genezę historyczną tego zrywu w kontekście silnej i nieugiętej Wielkopolski i jej integralnej Murowanej Gośliny. Przybyłe delegacje wielu goślińskich środowisk (szkoły, stowarzyszenia, organizacje i instytucje) złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. Wspólnym śpiewaniem hymnu narodowego zebrani na uroczystości mieszkańcy i delegacje uczcili pamięć Powstańców. Kibice Lecha Poznań ustawieni w szeregu oddali hołd Powstańcom płonącymi racami. Na strzelnicy krytej Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie tradycyjnie zorganizowało Strzelanie Powstańcze. Tarczę Powstańczą Statutową KBS w Murowanej Goślinie zdobył Radosław Szpot z KBS Murowana Goślina. W strzelaniu do tarczy Memoriałowej pamięci 50-tej rocznicy śmierci ppor. Bronisława Wtorkowskiego – Powstańca Wielkopolskiego 1918 roku ufundowanej przez Prezesa KBS Michała Wtorkowskiego zdobyli:
- miejsce Mikołaj Koteras z KBS Skoki
- miejsce Krzysztof Chraplewski z KBS Mosina
- miejsce Michał Dura KBS Murowana Goślina
Kura ogólnodostępnego ufundowanego przez Brata Jarosława Dobrowolskiego strącił Krzysztof Chraplewski, drugi był Grzegorz Szpot z KBS Murowana Goślina, trzecie miejsce zajął Jacek Perczyński z KBS Murowana Goślina.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Stefański