W ostatni wtorek wakacji 30 sierpnia br. w naszym ośrodku kultury odbyły się bardzo ciekawe warsztaty czerpania papieru. Warsztaty są częścią projektu „Papiernicze tradycje Powiatu Poznańskiego”, współfinansowanego ze środków Powiatu Poznańskiego. Warsztaty w bardzo intersujący sposób prowadzili Olga Krause-Matelska i Wojciech Matelski. Uczestnicy dowiedzieli się o tradycjach papierniczych w Murowanej Goślinie, które sięgają lat dziewięćdziesiątych XVI w. Wówczas powstała w naszym mieście pierwsza papiernia, której założycielem był Melchior Zelner.
Podczas warsztatów został odtworzony proces tradycyjnego wytwarzania papieru: rozwłóknianie makulatury na tzw. pulpę, rozprowadzanie pulpy w wodzie, czerpanie papieru specjalnym sitem z ramką z wodnej zawiesiny, dekorowanie wyczerpanej z wody kartki papieru, odsączanie wody, przekładanie płótnem, odciskanie wody przy pomocy prasy introligatorskiej, gładzenie w maglownicy – kalandrze.
Każdy uczestnik wychodził z warsztatu z własnoręcznie wyczerpaną, wilgotną kartą papieru oraz wykonanym w technice linorytu znakiem wodnym najstarszej papierni w Murowanej Goślinie. W warsztatach wzięło udział ponad dwadzieścia osób, które z dumą prezentowały swoje dzieła.
Warsztaty zostały zorganizowane przez MOLENDIUM Towarzystwo Historyczne Wsi Gminy Czerwonak.
Arleta Włodarczak
Zdjęcia: Tomasz Mizgier