- 15 marca
Światowy Dzień Praw Konsumenta
To święto, które upamiętnia przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego wygłoszone w 1962 roku. Sformułował on wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa, reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od 2000 roku, na świecie od 1983 roku.
Dzień Piekarzy i Cukierników
Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Dzięki nim możemy zajadać się smacznymi ciastami, czy bułkami. Dziś może warto samemu coś upichcić?
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Brutalności Policji
Zdarza się, że ci którzy mają bronić nas przed bandytami są równie brutalni, co oni. Dlatego trzeba o tym głośno mówić, nie tylko dziś…
Światowy Dzień Drzemki w Pracy
Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na 2-godzinną sjestę w środku dnia, a nawet Ci, którzy myśleli że mogą, walczą teraz z wyjątkowo dotkliwymi skutkami kryzysu. Jeśli zatem chronicznie nie wysypiasz się, żeby nie spóźnić się do pracy, dlaczego by nie uciąć sobie drzemki, kiedy już dotrzesz na miejsce?
Dzień Walki z Chrapaniem
Dzień Domeny
Warto obchodzić dzień domeny hucznie, bowiem gdyby nie ona, to nie mielibyśmy możliwości oglądania strony www.murowanydomkultury.pl i wielu innych.
- 16 marca
Dzień Pandy
Ten sympatyczny zwierzak, który widnieje na logo organizacji WWF, zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów, na których żyje oraz niska rozrodczość. Dzień Pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ludzi i cywilizację.
Światowy Dzień Pracy Socjalnej
Światowy Dzień Pracy Socjalnej, to wydarzenie organizowane przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych. Jego celem jest docenienie wszystkich pracowników socjalnych oraz promowanie wartości, na których opiera się praca socjalna.
- 17 marca
Dzień św. Patryka
Niewiele państw poza Irlandią może cieszyć się patronem, którego upamiętnienie objawia się dniem wolnym od pracy oraz tradycją serwowania whisky i piwa. W hucznych obchodach króluje kolor zielony i symbol trójlistnej koniczyny, w miastach organizowane są parady, a w pubach trwa beztroska zabawa.
Dzień Łodzi Podwodnej
- 18 marca
Europejski Dzień Mózgu
Jak ważny jest sprawny mózg – nasz „komputer pokładowy” nie trzeba nikogo przekonywać. Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowaniu naszego układu nerwowego.
Światowy Dzień Recyklingu
- 19 marca
Dzień Jedności Kaszubów
Kaszubi to wyjątkowa grupa etnograficzna zamieszkująca Pomorze Gdańskie i wschodnią część Pomorza Zachodniego. Wyjątkowa ze względu na kultywowanie bogatej tradycji i obyczajów, własny język czy piękne tereny, nazywane zresztą Szwajcarią Kaszubską.
Dzień Stolarza
Stolarze, czyli rzemieślnicy wykonujący meble i inne rzeczy z drewna, swoje święto obchodzą 19 marca, bowiem w tym dniu wspomina się św. Józefa, patrona tego zawodu. Pierwszy cech stolarski w naszym kraju powstał w 1489 roku w Krakowie. A Murowana Goślina, na przestrzeni lat może pochwalić się niejednym mistrzem stolarstwa.
- 20 marca
Dzień Bez Mięsa
Pomysł zrodził się w 1985 roku w USA z inicjatywy organizacji pożytku publicznego FARM, promującej ochronę zwierząt i wegańską dietę.
Międzynarodowy Dzień Astrologii
Międzynarodowy Dzień Astrologii obchodzony jest w dniu równonocy marcowej, a więc 20 lub 21 marca. Z okazji święta miłośników astrologii odbywają się imprezy i wykłady z tej dziedziny. W naszym kraju obchody organizuje Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne.
Międzynarodowy Dzień Wróbla
Międzynarodowy Dzień Wróbla narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych szarych ptaszków. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Karol Linneusz w 1758 roku, niestety z każdym rokiem populacja wróbli się zmniejsza.
Międzynarodowy Dzień Szczęścia
Nie do końca jest ulotne. W ten dzień warto rozejrzeć się dookoła – szczęście z pewnością jest gdzieś blisko nas, jeśli tylko potrafimy je docenić…
Światowy Dzień Żaby
- 21 marca
Dzień Wagarowicza
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny! Można mieć same „6”, wzorowe zachowanie ale… co to za życie szkolne bez wagarów? Każdy powinien chociaż raz spróbować. Tylko dziś to trochę niemożliwe.
Światowy Dzień Zespołu Downa
Pomysłodawcą święta, którego przesłaniem jest pomoc dla ludzi z zespołem Downa był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu.
Międzynarodowy Dzień Poezji
To święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji, a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.
Światowy Dzień Lasu
Choć o lasach łatwo na co dzień zapomnieć, są one nie tylko ważne, ale właściwie niezbędne do przetrwania naszego gatunku na Ziemi i wielu milionów gatunków roślin i zwierząt, dla których las to jedyne naturalne miejsce bytowania. Pierwszy dzień wiosny, to zatem świetna okazja, by spędzić trochę czasu wśród budzącej się do życia natury i pomyśleć o tym, co można zrobić, żeby nasza wiedza o środowisku nie poszła w las.
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku upamiętnia masakrę w Sharperville w 1960 roku. W pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu policjanci zastrzelili 69 osób.
Światowy Dzień Lalkarstwa
Światowy Dzień Lalkarstwa zainicjowała Międzynarodowa Unia Lalkarska UNIMA, największa organizacja skupiająca lalkarzy. Społeczność lalkarska świętuje od 2003 roku, a w związku z obchodami każdego roku wybitni „lalkarze” wygłaszają specjalne orędzie.
Dzień Wierzby
Wierzba od lat stanowi nieodłączny element polskiego krajobrazu. Wykorzystuje się je nie tylko jako rośliny ozdobne, ale i w gospodarce, mają też właściwości lecznicze. Niestety, wskutek działalności człowieka, ich liczba maleje. Warto w tym dniu nie tylko pochylić się nad tym problemem, a może zasadzić sadzonkę wierzby?
Międzynarodowy Dzień Inwalidów
Święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy, obchodzone w trzecią niedzielę marca od 1956 roku. Do decyzji przyczyniły się tragiczne wydarzenia w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Belgii, gdzie zginęły 262 osoby, a kilkadziesiąt zostało poważnie rannych.