wtorek, 19 listopada 2024

    81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

    Co nowego

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Wyjątkowy Skocko-Czerwonacko-Gośliński NOCNY Rajd Rowerowy

    Murowana Goślina, Skoki i Czerwonak połączą siły w wyjątkowym Skocko-Czerwonacko-Goślińskim NOCNYM Rajdzie Rowerowym.Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 17 listopada. Na imprezę składają się trzy odrębne trasy - skocka, czerwonacka i goślińska.

    Podziel się

    1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II Wojny Światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. 

    Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Murowanej Goślinie odbywają się z inicjatywy Burmistrza Dariusza Urbańskiego, który przejął ten honor od Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła koncelebrowaną przez proboszczów goślińskich parafii ks. dziekana Sławomira Jessę i ks. Piotra Szymkowiaka. Na mszy św. obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy naszej gminy. W homilii ks. Radosław Tuszyński zwrócił się z apelem, aby modlić się za Tych, którzy oddali życie za Ojczyznę i prosić, żeby nigdy nie powtórzyła się ta tragiczna historia, a także aby nikogo nie wykluczać. Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac Powstańców Wlkp.

    Orkiestra Dęta OSP pod kierunkiem Mateusza Sibilskiego odegrała hymn państwowy, trębacze zagrali hejnał naszego miasta. Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański w swoim przemówieniu przypomniał historyczne fakty, podkreślił, że to nie ideologia tylko ludzie stworzyli faszyzm i hitleryzm. Zaakcentował, że bardzo ważna jest nasza pamięć, pamięć młodego pokolenia o bohaterach i ofiarach II Wojny Światowej, Katynia i agresji ZSRR na Polskę. Andrzej Sikorski trębacz Orkiestry Dętej OSP Zagrał utwór „Śpij kolego”. Delegacje szkół, stowarzyszeń, organizacji i instytucji złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich.

    Na koniec uroczystości zabrzmiał utwór „Gdzie są kwiaty z tamtych lat…?” To jedna z najpiękniejszych międzynarodowych poetyckich piosenek wszechczasów w niezapomnianym wykonaniu Sławy Przybylskiej, przypomina wzruszającymi słowami o latach walki, o śmierci i przemijaniu… 

    Tekst: Arleta Włodarczak

    Zdjęcia: Tomasz Mizgier

    Dziękuję za pomoc przy organizacji obchodów 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej:

    • Proboszczowi Parafii pw. św. Jakuba Apostoła ks. dziekanowi Sławomirowi Jessie i Proboszczowi Parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa ks. Piotrowi Szymkowiakowi,
    • Orkiestrze Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego,
    • Stowarzyszeniu „Zawsze Czujni”,
    • Prezesowi Oddziału Miejsko- Gminnego Związku OSP RP w Murowanej Goślinie  Panu Eugeniuszowi Tomickiemu.