wtorek, 3 grudnia 2024

    PORTRET RODZINNY

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Podziel się

    Portret rodzinny zawisł w „Galerii na Wzgórzu”. Jest dość sporych rozmiarów, oprawiony w owalną ramę. Przedstawia oblicza twarzy, rodzinę, najbliższych zebranych w jednym miejscu, patrzących na nas ze ściany przez dziurki oczu wyrzeźbionych w glinie. Dzieci uczestniczące w zajęciach Pracowni Rzeźby i Ceramiki w ośrodku kultury, prowadzonych przez Panią Grażynę Szymałę- Wołyńską wykonały portrety w technice płaskorzeźby, rytu w płytce glinianej na podstawie wnikliwej obserwacji i studium twarzy swoich najbliższych. Powstały portrety zbiorowe rodzin i autoportrety.

    Na wystawie widzimy zdjęcia powieszone w nawiązaniu do tradycyjnego albumu rodzinnego, czy monidła zawieszonego na honorowym miejscu w salonie. Tutaj podobnie grupa fotografii jest zapisem relacji, jakie łączą poszczególnych członków rodziny i w szerszym kontekście uwidaczniają relacje społeczne, powstałe naturalnie podczas spotkań w pracowni. Wieszając na ścianie zdjęcie chcemy pokazać radość, radość sprawia nam patrzenie na nie, radość sprawia nam też to, że ktoś inny nas na tym zdjęciu ogląda. Zdjęcie rodzinne powieszone w centralnym miejscu jest godłem i flagą naszego domowego terytorium, taką konstytucją naszego mikropaństewka. To my tu rządzimy, to my jesteśmy największym skarbem dla siebie. Rama nas podkreśla, ale nie zamyka. Do naszego zbioru osób można dołączyć, a patrząc na tę instalację odczuwamy chęć dołączenia do grupy, przynależności, spotkania. Wystawa pokazuje, że bardzo łatwo jest siebie nawzajem oswoić i obcy przestaje być obcym. Rama to relacje między nami, krąg społeczny i więź jaką udaje się przy dobrej woli zbudować. Wernisaż odbył się 14 czerwca br. w „Galerii na Wzgórzu” w ośrodku kultury przy ul. Mściszewskiej 10.

    Wystawę można oglądać jeszcze do 30 czerwca. Zapraszamy.

    Bartłomiej Stefański

    Zdjęcia: Tomasz Mizgier