środa, 27 listopada 2024

    Świętowaliśmy Niepodległość

    Co nowego

    Stypendia sportowe – nowe wnioski !!!

    W związku z podjęciem przez Radę Miejską uchwały w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz wysokości stypendiów sportowych dla zawodników za osiągnięte wyniki sportowe informujemy, że wnioski o przyznanie stypendium sportowego należy składać w CKIS w terminie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

    „Poetycka jesień”

    W tym roku po raz piąty odbył się Gminny Konkurs Młodych Recytatorów „Jesień”, którego głównym organizatorem jest Centrum kultury i Sportu w Murowanej Goślinie. Nasz konkurs  ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy doskonalić i uczyć prawidłowego interpretowania utworu, rozwijać pamięć, zasoby słownictwa, kształcić odwagę i śmiałość.

    Być w chórze…

    Chór, czyli grupa ludzi, która z własnej i nieprzymuszonej woli poświęca jeden lub dwa wieczory w tygodniu, weekendy, wakacje, urlopy i szeroko rozumiany czas wolny na coś, czego efekt często trwa nie więcej, niż kilka minut. Mało tego: Ci ludzie widzą w tym sens! 

    Cukierek albo psikus 

    Za nami niesamowita, halloweenowa  zabawa przygotowana przez Centrum Kultury i Sportu w Murowanej Goślinie, która z roku na rok bije rekordy frekwencji. Przybyły tłumnie czarownice prosto z goślińskich sabatów, wróżki, super bohaterowie, wampiry oraz strasznie wesołe maszkary.

    Podziel się

    Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

    W Murowanej Goślinie po raz czwarty zorganizowano obchody Święta Niepodległości w połączeniu z niepodległościowym Hubertusem. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulturalne jest wspólnym pomysłem i dziełem kilku środowisk, które uznały, że odzyskanie niepodległości to okazja do radosnego świętowania.

    Obchody w dniu 11 listopada rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jakuba Apostoła z udziałem pocztów sztandarowych, harcerzy i licznych delegacji. W homilii ks. Marek Chmara przypomniał historię wspominał naszych przodów, którzy dla dobra Rzeczypospolitej potrafili wiele poświęcić. Podkreślił, że bez jedności, zgody i współpracy nie będzie przyszłości Polski, należy pokonać podziały, aby budować wspólną przyszłość dla nas i naszych dzieci.

    Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik na pl. Powstańców Wlkp. Po odegraniu hymnu państwowego i hejnału miasta przez Orkiestrę Dętą OSP, Burmistrz Miasta i Gminy Tomasz Łęcki wygłosił okolicznościowe przemówienie.

    Następnie delegacje ok. czterdziestu różnych środowisk złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich. W dalszej części obchodów uformowany został pochód prowadzony przez Prezesa Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP Eugeniusza Tomickiego i Orkiestrę Dętą OSP, który przemaszerował na plac przy ul. Dworcowej.

    Na początku odbył się koncert sygnałów myśliwskich odegrany przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Łopuchówko: Pawła Korżana, Przemysława Rumianowskiego i Jacka Zycha. Mateusz Sibilski wspólnie z Kazimierzem Kosakowskim przedstawili jeźdźców i ich konie z Klubu Jeździeckiego w Raduszynie, biorących udział w gonitwie hubertusowej. Należy nadmienić, że lisa odgrywał Andrzej Kosakowski na Madei, a lisa złapała Wiktoria Karasiewicz na Maczo.

    Po nagrodzonych rzęsistymi oklaskami pokazach konnych odbył się wspólny śpiew pieśni patriotycznych przygotowany przez Gośliński Szczep ZHR „Wzgórze” przy akompaniamencie Orkiestry OSP w Murowanej Goślinie. Wszyscy pięknie śpiewali i widać było, że świetnie się przy tym bawią. Oczywiście w trakcie całej imprezy tak jak w ubiegłym roku rozdawana była grochówka, paliło się ognisko, można było się poczęstować kawą, herbatą oraz grzanym winem. Długa kolejka ustawiała się również do przejażdżek bryczką. Ciekawy pokaz walki przygotowała Grupa Realizacyjna BETON. Na zakończenie odbył się koncert akordeonisty Bogdana Chołdrycha.

    Obchody Święta Niepodległości organizowane były w tej formie już po raz czwarty i ponownie wypadły świetnie. Zarówno pogoda jak i publiczność dopisały, dzięki czemu przygotowana zabawa odbywała się w znakomitych nastrojach.

    Arleta Włodarczak

     

    Pozostałe imprezy na okoliczność świętowania niepodległości: 

    • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęły się 7 listopada Strzelaniem Niepodległościowym Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Tarczę Niepodległościową wystrzelił Jacek Perczyński.
    • 9 listopada uczestniczyliśmy w niezwykłym Wieczorze Pieśni Patriotycznych, przygotowanym przez Gośliński Szczep Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Wzgórze”, P. Jolantę Popiołkiewicz i P. Filipa Klepackiego.

    Organizatorzy

    Organizatorami obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli:

    • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie,
    • Klub Jeździecki Raduszyn,
    • Gośliński Szczep Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Wzgórze”,
    • Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie.

    Podziękowania

    Dziękujemy za pomoc przy organizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości:

    • Proboszczom goślińskich parafii ks. Sławomirowi Jessie i ks. Markowi Chmarze
    • Gospodarstwu Rolnemu Urszula i Kazimierz Kosakowscy,
    • Komisariatowi Policji i Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie,
    • Orkiestrze Dętej OSP pod batutą Mateusza MJ Sibilskiego,
    • Panu Eugeniuszowi Tomickiemu,
    • Pani Jolancie Popiołkiewicz,
    • Pani Justynie Furman,
    • Panu Filipowi Klepackiemu,
    • Hejnalistom z Nadleśnictwa Łopuchówko: Panu Pawłowi Korżanowi, Panu Przemysławowi Rumianowskiemu i Panu Jackowi Zychowi,
    • Grupie Realizacyjnej BETON,
    • Panu Konradowi Strykowskiemu,
    • Pani Marii Przymuszale,
    • Panu Bogdanowi Andrzejewskiemu.